Kiedy świętują piwosze?

Opublikowano: 28 marca 2012

[skyday-main-image id=”99″]
[skyday-excerpt]

Piwo jest trzecim co do popularności napojem na świecie – wyprzedza je tylko woda i herbata. Nie dziwi więc, że w wielu krajach są organizowane festiwale i konkursy na cześć piwa. Trunek ten doczekał się także swojego święta, i to nie jednego – wiele krajów obchodzi swoje własne dni piwa. Mimo znacznej liczby piwoszy w naszym kraju, nie mamy swojego patrona tego trunku, ani oficjalnego „piwnego dnia”. Nie znaczy to jednak, że polscy piwosze nie mają okazji do świętowania.

[/skyday-excerpt]

 

Najbardziej znanym świętem piwa jest odbywający się w Monachium festyn Oktoberfest. Jest to największa impreza tego typu ? co roku przyciąga około 6 milionów piwoszy z całego świata. Monachijski festyn ma także najdłuższą tradycję ? odbywa się już od ponad 200 lat.

Co roku, na przełomie września i października, miłośnicy złocistego trunku mogą przez 18 dni kosztować 6 rodzajów piwa i bawarskiego jedzenia. Ci, którzy nie wybierają się do Monachium, mogą świętować Oktoberfest w Polsce ? w wielu miastach organizowane są imprezy na wzór bawarskiego festynu.

Czechy ? kraj o największym spożyciu piwa na świecie, zapraszają na święto piwa i chmielu ? Docesna. Festiwal odbywa się na przełomie sierpnia i września w królewskim mieście Żatcu. Uczestnicy imprezy mają możliwość spróbowania nie tylko ponad 40 rodzajów piw czeskich (między innymi znane na całym świecie Pilsner Urquell czy Budweiser Buduar), ale także browarów zagranicznych.   

Kolejną ważna datą dla piwoszy jest 17 marca ? Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii. W Irlandii jest to święto narodowe, podczas którego tysiące ludzi bawi się na paradach, festynach i koncertach. Jest to okazja do picia w wielkich ilościach piwa, które jest na ?zielonej wyspie? bardzo popularne. Obchody Dnia Świętego Patryka zostały rozpropagowane na całym świecie. Obecnie, 17 marca w wielu krajach, także w Polsce, jest nie tylko świętem piwa, ale także okazją do poznania bliżej irlandzkiej tradycji.

Od 2008 roku piwosze mają w swoim kalendarzu jeszcze jedno święto. Z inicjatywy Kanadyjczyków ogłoszono Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara, który obchodzony jest 5 sierpnia. Jest to kolejny piwny dzień, który z uwagi na wakacyjny okres jest popularny w wielu krajach.

Ponad 60% Polaków deklaruje, że piwo jest ich ulubionym trunkiem. W ubiegłym roku produkcja piwa w naszym kraju wzrosła o blisko 15%. Z tych danych wynika, że jesteśmy piwnym narodem, a jako piwosze mamy wiele okazji do świętowania.

[skyday-attachments-and-galleries id=”99″ lang=”pl”]

image_pdfimage_print