Ogólnopolska kampania ?Prowadzący ? niepijący"

Opublikowano: 14 marca 2007

[skyday-main-image id=”42″]
[skyday-excerpt]

Pod hasłem „Piłeś – pohamuj się – nie jedź!” już 15 marca br. rusza w Poznaniu, kampania edukacyjna Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie. Celem akcji jest uświadamianie młodym kierowcom bawiącym się w lokalach, że nie powinni prowadzić pojazdu po wypiciu alkoholu. Poznań jest drugim miastem, gdzie zostaną przeprowadzone działania kampanii.

W programie pilotażowym wzięło udział 12 500 osób.

[/skyday-excerpt]

Nie ma metody, która pozwala określić bezpieczną ilość alkoholu, umożliwiającą prowadzenie samochodu. Nawet jedno piwo to czasem za dużo, by wsiąść do samochodu i bezpiecznie jechać. Dlatego zanim zacznie się zabawa w lokalu, warto zastanowić się nad alternatywnym, bezpiecznym środkiem transportu do domu lub po prostu wyznaczyć DRIvera, czyli niepijącego kierowcę. ?Tego typu działanie to kolejny etap aktywności przemysłu piwowarskiego w Polsce, który od lat stara się edukować społeczeństwo na temat odpowiedzialnej sprzedaży i konsumpcji alkoholu. Produkujemy piwo i chcemy, by było ono sprzedawane zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi i konsumowane w sposób odpowiedzialny. Dlatego chcemy edukować, zwłaszcza młodych kierowców, że prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu stwarza ogromne zagrożenie. W tej grupie widzimy największe możliwości zmiany postaw i zachowań? – powiedziała Danuta Gut, Dyrektor Biura Zarządu ZPPP Browary Polskie.

 

Od 15 marca do 1 kwietnia w 30 wybranych lokalach, na przejściach dla pieszych oraz na wyznaczonych drogach Poznania zacznie obowiązywać Bezpieczny Ruch Imprezowy. Specjalnie przeszkolone – również przez psychologa policyjnego – zespoły promotorów będą edukować bawiących się ludzi na temat opcjonalnych i pewnych sposobów powrotu do domu po spożyciu alkoholu: taksówkami ze specjalnym rabatem lub nocnymi autobusami. Ponadto animatorzy będą zachęcać ludzi do uczestniczenia w zabawie w tzw. wyznaczonego kierowcę. Ideą gry jest wybranie spośród grona znajomych jednej osoby, która tego wieczoru nie pije alkoholu i rozwozi przyjaciół do domu. Każdy wyznaczony kierowca zostanie symbolicznie wyróżniony i nagrodzony.

 

W swoich założeniach program ?Prowadzący ? niepijący? jest skierowany szczególnie do młodych osób, bawiących się w klubach i pubach. Jednak kontekst problemu jest znacznie szerszy. Z takiego założenia wyszli organizatorzy programu społecznego, którego celem jest także zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo na drogach i zagrożenie, jakie stanowią pijani kierowcy. W ramach akcji prowadzone też będą happeningowe działania na ulicach Poznania. Na przejściach dla pieszych odbędą się ?mini manifestacje? przeciwko prowadzeniu samochodu po spożyciu alkoholu. Kolejny element akcji w Poznaniu stanowią poruszające się z wrakami samochodów lawety, obrazujące konsekwencje jazdy samochodem po alkoholu.

 

Animacje w poznańskich lokalach zostały zaplanowane na weekendy, ponieważ jak wskazują statystyki policyjne, nietrzeźwi kierowcy najczęściej uczestniczą w wypadkach drogowych w ostatnich dniach tygodnia (piątek ? niedziela). Przez cały czas trwania akcji poznańska policja będzie prowadzić wzmożone kontrole trzeźwości kierowców, zwłaszcza w okolicach nocnych lokali.

 

Swojego poparcia i patronatu kampanii w Poznaniu udzielił Prezydent Miasta Pan Ryszard Grobelny, akcja jest również wspierana przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu, oraz Zrzeszenie Transportu Prywatnego ? Radio Taxi 9622.

 

Akcja edukacyjna będzie prowadzona w 30 lokalach: Zielona Gęś, Pod Minogą, W Starym Kinie, Akademic, Pod Pretekstem, Alcatraz, Colloquium, Corner Pub, Alibi, Bogota, Szejk, Dubliner, Panama Bar, Deja Vu, Charyzma, Terytorium, Fuego, Lizard King, Dom Vikingów, Dragon, Puzon, Van Gogh, Columbus, Guliwer, Stara Piwnica, Piwiarnia, Bee Jays, Sioux, Jazz Sarp, Norma Pub, Smark, Londoner.

Działania happeningowe odbywać się będą w czwartki i piątki w godz. 12.00 ? 18.00 na następujących skrzyżowaniach Poznania: ul. Królowej Jadwigi – ul. Droga Dębińska, ul. Królowej Jadwigi – ul. Półwiejska, ul. Królowej Jadwigi ? ul. Wierzbięcice, ul. Głogowska – Most Dworcowy, ul. Roosvelta – ul. Grunwaldzka, Rondo Kaponiera, ul. Św. Marcina – Al. Niepodległości, Al. Niepodległości – ul. Fredry, Rondo Rataje, Rondo Śródka .

[skyday-attachments-and-galleries id=”42″ lang=”pl”]

image_pdfimage_print