Szlak turystyczny dla piwosza

Opublikowano: 6 lipca 2012

[skyday-main-image id=”10″]
[skyday-excerpt]

Piwo jest najpopularniejszym trunkiem, tak w Polsce, jak i na całym świecie. Odpowiedzią na  utrzymującą się ogólnoświatową tendencję wzrostu sprzedaży piwa są pojawiające się na rynku nowe marki złocistego trunku, a także odbywające się w prawie każdym regionie imprezy i festiwale dedykowane amatorom piwa. Zyskuje  przy tym na popularności inicjatywa adresowana do wszystkich osób chcących poznać bogatą kulturę piwa  – turystyka piwna, czyli podróżowanie śladem znanych, a także tych nieznanych browarów.

[/skyday-excerpt]

Wzrost popularności piwa przekłada się nie tylko na wzrost jego sprzedaży, ale także na rosnące zainteresowanie, jakim cieszy się tradycja piwowarstwa. Piwem interesują się już nie tylko piwosze, którzy cenią piwo za jego niepowtarzalny smak, ale także osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat procesu warzenia piwa, domowych metod jego wytwarzania, a także poznać, często bardzo długą, historię danych browarów. Turystyka piwna bardzo im w tym pomaga.

Rozwija się ona coraz prężniej, przede wszystkim dzięki dużym browarom, które angażują ogromne środki finansowe, aby zaadaptować zakłady wytwarzające piwo do potrzeb turystów. Poza działaniami podejmowanymi przez koncerny w celu wzbudzenia zainteresowania odbiorców wszystkimi elementami związanymi z produkcją piwa, częścią promocji kultury złocistego trunku jest tworzenie muzeów browarnictwa, organizowanie festiwali dla piwoszy i produkcja piwnych gadżetów.

„Szlaki piwne” zyskują na popularności także dzięki niewielkim, lokalnym browarom. Regionalne piwne przedsiębiorstwa, a często też rodzinne zakłady wytwarzające piwo domowymi sposobami, stają się ważnymi turystycznymi atrakcjami danego regionu. Lokalne browary mają wielu miłośników, którzy cenią je za wykorzystywane przez nich unikatowe, tradycyjne receptury i regionalne składniki, dzięki którym warzone piwo ma wyjątkowy i charakterystyczny dla danego terenu smak.

Turystyka piwna jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie kulturą picia piwa, a jednocześnie sposobem na jego podtrzymanie i dalszy rozwój wśród miłośników złotego trunku. Browary, będące dotychczas jedynie miejscem wytwarzania jednego z najbardziej popularnych produktów, coraz częściej stają się także ważnym punktem na mapie turystycznej, będąc głównym celem wycieczek lub ciekawym ich uzupełnieniem.

Wszystkim piwnym turystom, a także tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę podążania szlakiem dużych i lokalnych browarów, polecamy odwiedzenie takich miejsc jak:

http://www.muzeumbrowaru.pl/o-muzeum-6.html

http://www.tyskiebrowarium.com.pl/tyskie-muzeum-piwowarstwa.html

http://www.zwiedzaniebrowaru.pl/pl/zajrzyj_do_browaru/centrum_wycieczkowe

http://www.browaryregionalne.pl/2005/06/01/zwiedzanie-browaru-

kormoran/http://browarczarnkow.pl/o-browarze/

http://minibrowarmajer.pl/

[skyday-attachments-and-galleries id=”10″ lang=”pl”]

image_pdfimage_print