Dla mediów

Branżowy lider w Rankingu Odpowiedzialnych Firm – Kompania Piwowarska potwierdza swoje kompetencje w dziedzinie CSR

Opublikowano: 25 kwietnia 2013

Siódma edycja Rankingu Odpowiedzialnych Firm przyniosła Kompanii Piwowarskiej kolejne wyróżnienia na polu CSR. Firma bierze udział w ROF od początku jego istnienia – w tym roku zajęła 2. miejsce w klasyfikacji generalnej i została liderem kategorii branżowej.

Podczas gali, która odbyła się 23 kwietnia br. w Warszawie, ogłoszono wyniki Rankingu Odpowiedzialnych Firm 2013 i wręczono dyplomy laureatom. Wyróżnienie z rąk dr. Bolesława Roka i prezeski Forum Odpowiedzialnego Biznesu Mirelli Panek-Owsiańskiej odebrała Małgorzata Walędzińska-Półtorak, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w Kompanii Piwowarskiej. KP już po raz siódmy znalazła się w zestawieniu firm docenionych za sposób zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu. Kompania Piwowarska nieprzerwanie od 2007 r. zajmuje wysokie pozycje w ROF – w 2009 r. było to pierwsze miejsce. Tym razem uzyskała 576 punktów, co dało jej 2. pozycję w klasyfikacji generalnej. Ponadto KP została liderem kategorii „Dobra konsumpcyjne”, wyprzedzając jedenaście innych firm.

– Znaleźć się w gronie najbardziej odpowiedzialnych firm w Polsce już po raz siódmy to nie lada osiągnięcie. Dla nas to ważne wskazanie, bo pokazuje, że działania naszej firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju są właściwe i przynoszą efekty – powiedziała MałgorzataWalędzińska-Półtorak. – Należy jednak pamiętać, że nie wdrożyliśmy strategii CSR dlatego, że jest to dzisiaj dobrze widziane. Naszym celem nie są nagrody, ale skuteczne i zrównoważone funkcjonowanie na rynku, przy jednoczesnej dbałości o naszych interesariuszy i środowisko naturalne.

Raportowanie docenione
Działania w ramach zrównoważonego rozwoju realizowane są przez całą Grupę SABMiller, do której należy Kompania Piwowarska, pod wspólnym hasłem „10 priorytetów. Jedna przyszłość”. Wyznaczają one główne obszary zaangażowania, które w każdym kraju są ukierunkowane na zasadnicze problemy lokalne. W Polsce są to m.in. kwestie środowiskowe, odpowiedzialna konsumpcja alkoholu i działania na rzecz społeczności. Postępy w realizacji poszczególnych priorytetów są corocznie prezentowane w Raporcie zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej. Wydawnictwo podsumowujące rok rozliczeniowy F12 (kwiecień 2011 – marzec 2012) w grudniu ubiegłego zostało uznane przez niezależne Jury konkursu Raporty Społeczne za najlepszy raport CSR w Polsce.

Natomiast w tym roku aż sześć praktyk lidera branży piwowarskiej uwzględniono w raporcie FOB „Odpowiedzialny Biznes w Polsce 2012. Dobre Praktyki”. Były to: Platforma Wolontariatu w kategorii „Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej”, akcja Ekologia się opłacai wyprodukowanie ekotoreb z nieużywanych już bannerów reklamowych w kategorii „Środowisko” oraz aż trzy praktyki długoletnie – Raport zrównoważonego rozwoju, panele interesariuszy i program edukacji ekologicznej Zgrani z naturą.

O Rankingu Odpowiedzialnych Firm
Tegoroczna edycja Rankingu Odpowiedzialnych Firm jest już siódmą z kolei. Od 2007 roku ranking opracowują dr Bolesław Rok z Centrum Etyki Biznesu Akademii Leona Koźmińskiego – odpowiedzialny za stronę merytoryczną – oraz Jarosław Horodecki, zajmujący się analizą danych i przygotowaniem finalnych zestawień. Patronem ROF jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu, natomiast za proces weryfikacji danych oraz ustalania wyników odpowiada firma doradcza PwC. To jedyne tak kompleksowe zestawienie największych firm w Polsce, które są oceniane pod kątem jakości zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR). Ranking jest ustalany na podstawie wypełnianej przez firmy ankiety zawierającej 60 pytań z pięciu obszarów CSR: odpowiedzialne przywództwo, komunikacja z interesariuszami, zaangażowanie społeczne, odpowiedzialne zarządzanie i innowacyjność społeczna. Ranking pozycjonuje firmy w klasyfikacji generalnej i branżowej, do tej pory wzięło w nim udział już niemal 150 największych spółek działających na polskim rynku. Pełną treść Rankingu Odpowiedzialnych Firm publikuje Dziennik Gazeta Prawna.

Do redaktora:

Kompania Piwowarska – Lider branży piwowarskiej w Polsce
Kompania Piwowarska jest największym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. Kilkusetletnie doświadczenia w warzeniu piwa, nowoczesne technologie i rygorystyczne przestrzeganie zasad produkcji na światowym poziomie gwarantują najwyższą jakość naszych produktów. Do portfela marek KP należą najpopularniejsze polskie piwa – m.in. Tyskie, Żubr, Lech, Dębowe Mocne, Redd’s, a także międzynarodowe marki premium: Pilsner Urquell, Grolsch oraz Peroni Nastro Azzurro. Kompania Piwowarska (utworzona w 1999 roku) posiada trzy browary (w Tychach, Poznaniu i Białymstoku) oraz oddziały handlowe na terenie całego kraju. Kompania Piwowarska prowadzi także działalność społeczną oraz programy edukacyjne popularyzujące odpowiedzialność i umiar w konsumowaniu alkoholu. Wielkość sprzedaży osiągniętej przez KP w roku finansowym zakończonym 31 marca 2012 r. wyniosła 13,5 mln hektolitrów piwa.

SABMiller – jeden z największych na świecie producentów piwa
Kompania Piwowarska jest częścią jednego z największych na świecie producentów piwa – SABMiller plc. Grupa produkuje lub dystrybuuje piwo na sześciu kontynentach, a jej ogólnoświatowy portfel obejmuje międzynarodowe piwa premium, takie jak Grolsch, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro czy Pilsner Urquell oraz czołowe marki lokalne, takie jak Aquila, Castle, Miller Lite, Snow czy Tyskie. SABMiller jest jedną z największych na świecie (poza USA) firm rozlewających produkty Coca-Coli. W roku finansowym zakończonym 31 marca 2012 SABMiller osiągnął przychody w wysokości 31,4 mld USD oraz wypracował zysk brutto (EBITA) w wysokości 5,6 mld USD. SABMiller plc jest notowany na giełdach papierów wartościowych w Londynie i Johannesburgu.

Dodatkowych informacji udziela:

Wojciech Mrugalski
kierownik ds. komunikacji
Kompania Piwowarska SA
ul. Szwajcarska 11, 61-285 Poznań
tel. + 48 61 667 7667
tel. kom. + 48 601 91 11 44
fax + 48 61 66 77 850
wojciech.mrugalski@kp.sabmiller.com
www.kp.pl

Małgorzata Walędzińska-Półtorak
kierownik ds. zrównoważonego rozwoju
Kompania Piwowarska SA
ul. Mikołowska 5, 43-100 Tychy
tel. +48 32 32 78 415
tel. kom. +48 601 590 618
fax +48 32 32 78 418
malgorzata.waledzinska@kp.sabmiller.com
www.kp.pl

image_pdfimage_print