O branży

Browary Polskie na pikniku promującym bezpieczeństwo pieszych

Opublikowano: 14 maja 2013

W sobotę 11 maja na warszawskim Bemowie odbyła się impreza plenerowa będąca zwieńczeniem obchodów Drugiego Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ przypadającego w dniach 6-12 maja 2013 br. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów było bezpieczeństwo pieszych, jako niechronionych, a więc szczególnie zagrożonych użytkowników drogi. Organizatorzy imprezy wraz z partnerami, wśród których był także Związek Browary Polskie, przygotowali dla uczestników wiele atrakcji mających zwrócić ich uwagę na ten aspekt wspólnego bezpieczeństwa na drodze.

Piknik został otworzony przez przedstawicieli Komendy Głównej Policji, którzy w ramach codziennych obowiązków interweniują na polskich drogach. Funkcjonariusze Policji zwrócili uwagę uczestników imprezy no to, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest wynikiem odpowiedzialnych zachowań wszystkich użytkowników drogi. Podkreślili także potrzebę takich inicjatyw jak obchody Europejskiego Dnia BRD, dzięki którym wzrasta świadomość roli odpowiedzialnych zachowań na drodze, w tym jednego z najważniejszych – prowadzenia samochodu wyłącznie w stanie trzeźwym.

Organizatorzy pikniku przygotowali wiele atrakcji, zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych uczestników imprezy. Do najbardziej spektakularnych należała inscenizacja wypadku drogowego przeprowadzona przez Policję i Państwową Straż Pożarną oraz pokazy mistrzów Polski w rajdach i wyścigach samochodowych. Zainteresowaniem uczestników cieszyły się także konkursy  – współzawodnictwo kierowców na płycie poślizgowej, konkurs na najwolniejszy przejazd motocyklem, a także quiz z przepisów ruchu drogowego, w którym nagrodą główną był przejazd z Kajetanem Kajetanowiczem – mistrzem Polski w rajdach samochodowych.

Wśród wielu wystaw przygotowanych przez organizatorów i partnerów sobotniego pikniku, znajdowało się także stoisko Klubu DRIvera – klubu bezpiecznych powrotów, zrzeszającego  ludzi, którzy chcą się dobrze bawić, ale dbają także o bezpieczne zakończenie imprezy. Takie właśnie zasady były przekazywane uczestnikom pikniku, którzy – dzięki dostępnym na stoisku Klubu DRIvera alkogoglom i symulatorowi jazdy mogli się przekonać, w jak wielkim stopniu zmienia się nasza percepcja po wypiciu nawet niewielkiej porcji alkoholu.

Związek Browary Polskie, który jest pomysłodawcą i organizatorem programu edukacyjnego „Prowadzący – niepijący”, od kilku lat podejmuje inicjatywy takie jak Klub DRIvera – wymierzone na ograniczenie społecznego przyzwolenia na prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Obecna na sobotnim pikniku Danuta Gut, Dyrektor biura Zarządu Związku Browary Polskie, wskazała, że to przyzwolenie jest największe w przypadku napojów niskoprocentowych, takich jak piwo. Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu dla człowieka, po której mógłby on prowadzić samochód.  Bądźmy ambasadorami idei „Piję – nie siadam za kierownicą” i konsekwentnie ją realizujmy w przypadku każdego alkoholu – podkreśliła Danuta Gut.

image_pdfimage_print