O branży

Browary Polskie wzięły udział w inauguracji Dekady Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Opublikowano: 13 maja 2011

Wczoraj na terenie Sejmu RP została zainaugurowana Dekada Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego proklamowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Głównym celem działań Dekady na najbliższe lata jest ustabilizowanie, a docelowo zmniejszenie liczby śmiertelnych wypadków na polskich drogach. W działania Dekady związane m.in. z zachowaniem trzeźwości w ruchu drogowym bardzo aktywnie włączyły się Browary Polskie.

Z ich ramienia podczas inauguracji Dekady w sali kolumnowej Sejmu pojawili się ubrani w charakterystyczne stroje animatorzy, którzy przy pomocy tzw. alkogogli uświadamiali uczestnikom inauguracji: posłom, dziennikarzom i gościom specjalnym – jaki wpływ ma alkohol na sprawność kierowcy i jak wielkie zagrożenie stanowi prowadzenie pojazdu po jego spożyciu. W specjalnym symulatorze jazdy goście mogli przekonać się na własnej skórze, jak niebezpiecznie jest siadać za kierownicą w stanie nietrzeźwym. Podczas trwania akcji były także rozdawane specjalnie przygotowane na tę okazję materiały edukacyjne promujące hasło „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”.

– Założenia Dekady Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wpisują się idealnie w treść licznych kampanii edukacyjnych prowadzonych przez Browary Polskie. Od lat zdecydowanie walczymy z nieodpowiedzialnym spożyciem alkoholu, w związku z czym nie mogło nas zabraknąć dzisiaj w Sejmie podczas tak ważnego wydarzenia, związanego z bezpieczeństwem na drodze – mówi Danuta Gut, Dyrektor Biura Zarządu ZPPP Browary Polskie. – Cieszymy się bardzo ze znakomitej frekwencji podczas wczorajszej Inauguracji Dekady BRD w Sejmie. Nasze stanowisko odwiedziło wielu posłów i dziennikarzy, którzy byli bardzo zainteresowani przygotowanymi przez nas atrakcjami. Największym powodzeniem cieszył się symulator jazdy po alkoholu. Byłoby dobrze, gdyby to urządzenie było szerzej dostępne, np. podczas kursów na prawo jazdy. Takie bezpośrednie i spektakularne oddziaływanie na wyobraźnię przyszłego kierowcy byłoby z pewnością znacznie bardziej efektywne od tradycyjnych wykładów ostrzegających przed jazdą po alkoholu.

Związek aktywnie realizuje od wielu lat kampanie społeczne promujące odpowiedzialną sprzedaż i konsumpcję alkoholu oraz podejmuje i wspiera liczne inicjatywy edukacyjne w tym zakresie. Jedną z nich jest zainicjowany w 2006 r. długofalowy program.Prowadzący – Niepijący” promujący trzeźwość na drodze pod hasłem Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”.

Ponadto od kwietnia 2008 roku na etykietach puszek i butelek piwa marek produkowanych przez browary będące członkami Związku umieszczany jest charakterystyczny znak Nigdy nie jeżdżę po alkoholu. To efekt porozumienia podpisanego przez producentów wytwarzających około 90 proc. piwa na polskim rynku. Warto podkreślić, że umieszczanie tych oznaczeń nie wynika z regulacji prawnych, ale jest dobrowolną inicjatywą branży piwowarskiej, zmierzającą do zmniejszenia społecznej akceptacji dla prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu.

Dekada Działań Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego została zaplanowana z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Rezolucję ONZ proklamującą lata 2011-2020 Dekadą BRD podpisały w listopadzie 2009 r. 93 kraje, w tym Polska. Podstawowym założeniem projektu jest zintegrowanie działań wielu organizacji i instytucji, które dotychczas prowadziły swoje zadania osobno. Celem przedsięwzięcia jest zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia od 1896 r. na drogach zginęło ponad 25 mln ludzi, czyli więcej niż połowa wszystkich ofiar II wojny światowej. Co roku w wypadkach rannych zostaje od 20 do 50 mln osób.

Harmonogram Działań Dekady BRD w Polsce jest opracowywany i koordynowany przez Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pod przewodnictwem posłanki Beaty Bublewicz.

image_pdfimage_print