O piwie

Piwne rekordy Guinnessa

Opublikowano: 26 lutego 2014

Historia Księgi Rekordów Guinnessa zaczęła się w 1951 roku, kiedy to ówczesny dyrektor browaru Guinness, Sir Hugh Beaver wybrał się na polowanie w hrabstwie Wexford, w Irlandii. Wdał się tam w dyskusję, w trakcie której próbował ustalić, który ptak – szkocka kuropatwa czy siewka złota jest najszybszym łownym ptakiem Europy. Dyskusja zrodziła pomysł na stworzenie książki, w której można znaleźć odpowiedzi na takie właśnie pytania. Od tamtej pory Sir Beaver zaczął spisywać wyniki sporów i dyskusji usłyszanych w pubach i w roku 1955 wydał pierwszą książkę. Od pierwszej publikacji minęło 59 lat, przez ten czas książka stała się bestsellerem wydawanym w 37 językach i ukazującym się w ponad 100 krajach. Wśród tysięcy rekordów znalazło się miejsce również dla rekordów piwnych.

1) W 1977 roku Steven Petrosino z USA wypił 1 litr piwa w 1,3 sekundy pobijając tym samym rekord Peter’a Dowdeswell’a z Wielkiej Brytanii, któremu wypicie takiej samej ilości złocistego napoju zajęło o dokładnie jedną sekundę więcej.  

 2) W październiku 2009 roku Krunoslav Budiselic z Chorwacji otworzył 2tys. butelek piwa w 28 minut i 11 sekund. Pobił tym samym poprzedni rekord o imponujące dziewięć minut.

3) W listopadzie 2009 roku w USA powstała największa piwna szklanka na świecie. Jest ona w stanie pomieścić  1499 litrów piwa i ma wymiary 2,42m wysokości oraz 1,1m szerokości.

4) W 2011 roku Murali K.C z Indii w ciągu jednej minuty otworzył zębami 68 zakapslowanych butelek piwa, stał się dzięki temu niekwestionowanym rekordzistą.

5) W  2012 roku Ron Werner z USA pobił rekord w kategorii na największą kolekcję butelek po piwie. Swoją przygodę zaczął w wieku 14 lat, co roku dodając do kolekcji 1000 butelek piwa.  W dniu bicia rekordu posiadał łącznie 25,866 sztuk.

6) Obecnie najmoncniejszym piwem na rynku jest Snake Venom Brewmeistera, mające dokładnie 67,5% zawartości alkoholu. Niemniej jednak nie zostało ono jeszcze wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. W tej bowiem figuruje Brew Dog z 55% zawartością alkoholu.

image_pdfimage_print