O piwie

Polskie piwne festiwale

Opublikowano: 25 lipca 2013

Zgodnie z obserwowanym na polskim rynku dynamicznym rozwojem kultury piwnej i wzrostem liczby świadomych miłośników złocistego trunku, którzy poza smakiem szukają w piwie także innych, złożonych doznań sensorycznych oraz estetycznych, na popularności zyskują odbywające się w prawie każdym regionie piwne imprezy. Polskie festiwale, które z roku na rok odwiedzane są przez większą liczbę piwoszy z całego kraju i zagranicy, wpływają na dalszą popularyzację wiedzy o piwie i jego bogatej kultury, kształtując w ten sposób świadomego konsumenta.

Lubiński Festiwal Piwa – Lubin, kwiecień

Najważniejszym akcentem odbywającej się w Lubinie imprezy jest propagowanie kultury piwnej. Poza koncertami głównymi atrakcjami są warsztaty warzenia, giełda birofilska oraz prowadzone przez piwowarów prezentacje mające na celu poszerzenie wiedzy o piwie. Program Lubińskiego Festiwalu obejmuje także rodzinne projekcje filmowe oraz warsztaty dla dzieci.

http://festiwal-piwa.pl/

Festiwal Dobrego Piwa – Wrocław, maj

Odbywający się od kilku lat w stolicy Dolnego Śląska festiwal gromadzi co roku przedstawicieli kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych browarów. Trwająca 3 dni impreza przyciąga gości spragnionych najlepszych oraz często nieznanych piw. Festiwalowi towarzyszy jarmark z najwyższej jakości produktami regionalnymi, takimi jak sery, wędliny, miody i przetwory owocowe.

http://www.festiwaldobregopiwa.pl/

Birofilia – Żywiec, czerwiec

Żywiecki festiwal, tytułowany największą imprezą piwną tego typu w Polsce, odbywa się tradycyjnie w 3. weekend czerwca. Do najbardziej znanych atrakcji czekających w Żywcu co roku na miłośników piwa, należy największa w Europie Giełda Kolekcjonerska, szeroki wybór piw do degustacji wystawionych w Alei Piw Świata oraz konkurs Piw Domowych Birofilia, podczas którego wybierane jest najlepsze spośród trunków zaprezentowanych na festiwalu piwo domowe.

http://festiwal-birofilia.pl/

Chmielaki Krasnostawskie – Krasnystaw, sierpień

Impreza piwna o długiej tradycji – pierwsze Chmielaki odbyły się w 1971 roku. Program trwającego 3 dni festiwalu wypełniony jest takimi atrakcjami jak Wybory Miss Chmielaków, liczne koncerty podzielone na kategorie Chmiel Rock, Chmiel Blues oraz przechodzący przez ulice miasta Korowód Chmielakowy. Ważnym wydarzeniem odbywającym się w ramach Chmielaków jest Ogólnopolska Sesja Chmielarska, będąca okazją do spotkań chmielarzy z całej Polski.

http://www.chmielaki.pl/

BeerFest – Chorzów, sierpień

W ramach odbywającej się od 12 lat imprezy, Ślązacy oraz goście z całej Polski i zagranicy mają możliwość poznania i smakowania zarówno najlepszych piw pochodzących z innych kontynentów jak i trunków domowych, przyrządzanych od wieków według tradycyjnych receptur. Obok zabawy organizatorzy BeerFestu kładą nacisk na edukacyjny wymiar imprezy – wizyta w festiwalowym Centrum Edukacji Piwnej umożliwia gościom poszerzenie piwnych horyzontów.

NovemberFest – Skaryszew, listopad

Największy na Mazowszu festiwal piwny, najbardziej znany z odbywającej się w jego ramach biesiady piwnej, w której udział biorą zarówno polscy piwosze jak i goście z zagranicy (Czechy, Słowacja, Niemcy, Ukraina, Rosja). Ważnym elementem NovemberFest są konkursy indywidualne oraz drużynowe, w których można zdobyć piwne gadżety.

http://www.novemberfest.pl/

image_pdfimage_print