O branży

Startuje wakacyjna akcja pod patronatem poseł Beaty Bublewicz i Dekady BRD

Opublikowano: 25 lipca 2013

Widzisz absurd na drodze? Zgłoś go specjalistom!

Startuje wakacyjna akcja pod patronatem poseł Beaty Bublewicz i Dekady BRD

25 lipca – w Dniu Bezpiecznego Kierowcy – została zainaugurowana wakacyjna akcja „Stop! Drogowy absurd”. Projekt, będący wspólną inicjatywą poseł Beaty Bublewicz i internetowej społeczności odpowiedzialnych kierowców Klubu DRIvera, ma na celu wskazanie na polskich drogach miejsc szczególnie niebezpiecznych na drogowej mapie Polski, które wymagają zmiany oznakowania lub wprowadzenia innych elementów infrastruktury.

W ramach akcji „Stop! Drogowy absurd” wszyscy fani profilu Klub DRIvera na Facebooku, który  jest inicjatywą Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie, mają możliwość zgłaszania miejsc na drogowej mapie Polski znanych im jako wyjątkowo niebezpieczne. Wszystkie zgłoszenia zostaną zaopiniowane przez eksperta, inżyniera ruchu drogowego Marka Wierzchowskiego. Wybrane – najbardziej naglące, niebezpieczne lub po prostu absurdalne, za pośrednictwem przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, poseł Beaty Bublewicz, trafią do odpowiednich jednostek w samorządach lokalnych, z prośbą o interwencję. 

Świadomość realnego wpływu na codzienną polską rzeczywistość drogową będzie elementem zachęcającym do większego zaangażowania w akcję i wskazywania w przemyślany sposób miejsc, które poprzez niewłaściwe rozwiązania infrastrukturalne lub też ich brak, stwarzają duże ryzyko wypadków dla wszystkich użytkowników drogi. W przypadku zdecydowania o interwencji w odpowiedzi na dane zgłoszenie, jego autor zostanie poinformowany o tym, jakie kroki zostaną podjęte wobec wskazanego przez niego „drogowego absurdu”.

Akcja „Stop! Drogowy absurd” będzie realizowana na profilu Klub DRIvera na Facebooku w dwóch edycjach – od 25 lipca do 24 sierpnia i następnie od 26 sierpnia do 25 września. W obu etapach przyznane zostaną nagrody dla autorów zgłoszeń najbardziej popularnych (przyznane przez internautów) oraz najbardziej zasadnych z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (przyznawane przez eksperta). Akcja „Stop! Drogowy absurd” zostanie podsumowana pod koniec września podczas konferencji prasowej w Sejmie RP.

Dekada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest projektem zainicjowanym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, które ogłosiło lata 2011- 2020 Dekadą Działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego (Decade of Action for Road Safety). Celem projektu jest ustabilizowanie, a następnie zmniejszenie liczby śmiertelnych wypadków na drogach poprzez intensyfikację działań prowadzonych na szczeblu regionalnym, krajowym i globalnym.

Klub DRIvera jest jedną z inicjatyw Związku Browary Polskie realizowanych od kilku lat w ramach programu edukacyjnego „Prowadzący – niepijący”, mającego na celu zmniejszenie przyzwolenia społecznego na prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym. Fan page Klubu DRIvera (Dyżurnego Ruchu Imprezowego) na Facebooku jest miejscem zrzeszającym ludzi, którzy chcą się dobrze bawić, ale dbają także o bezpieczne zakończenie imprezy. Jednym z głównych celów profilu Klub DRIvera jest promowanie wśród internetowej społeczności, a także poza nią, idei „Piłem – nie jadę. Szukam innego rozwiązania”.

image_pdfimage_print